İŞİTSEL UYARILMIŞ POTANSİYELLERDE TEMEL UYGULAMALAR KURSU

Kurs Detayları

Doç. Dr. Süha Yağcıoğlu1,  Doç. Dr. Meral Didem Türkyılmaz2, Dr. Mehmet Yaralı2

1Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı-Ankara

2Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Odyoloji Bölümü-Ankara

Herhangi bir duyusal uyarılma olmadan merkezi sinir sisteminde üretilen, spontan bioelektriksel aktivite kaydı Elektroensefalografi- EEG olarak adlandırılır. İlk EEG kayıtları deneğin durumuna bağlı olarak değişen frekans ve amplitüdlerden oluşan semiritmik elektriksek paternler olarak kaydedilmiştir. Sensör/duyusal uyarılma sonucunda bu paternler belirgin uyarana ilişkin değişimler yaratmaktadır. Bu uyarılma sonucunda  EEG kaydından çıkarılan değişimler «uyarılmış potansiyel» olarak isimlendirilmiştir. İşitsel uyarılmış potansiyeller (İUP) işitsel sistemde işitsel/akustik uyaran ile üretilen, kafatası yüzeyinden kayıt edilen bio-elektriksel  aktivitedir. Kayıt  dalga formları işitme siniri, beyinsapı ve korteksteki uyarana ilişkin voltaj değişimlerini yansıtır. Sinir sisteminin düzeyi, uyaranın özelliği ve cevabın üretildiği lokalizasyona göre, İUP’in süresi 1-2 msn’den yüzlerce milisaniyeye kadar çıkabilir. En basit haliyle İUP’lar ses uyarımı ile üretilen elektriksel potansiyellerdir ve olaya ilişkin potansiyellerden birisidir. Ancak buradaki ‘olay’ sestir . ‘Olay’ fiziksel bir uyaran (örneğin işitsel uyarı), bir seri uyarandaki değişim (örn 1000Hz saf sesin 2000 Hz. Saf sese dönüşmesi), kayıp uyaran yada hedef uyaran olabilir. İUP’larda kullanılan uyaranlar klik uyarandan, tonlara ve konuşma seslerine kadar değişiklik gösterebilir. İUP’lar çok farklı durumlarda sınıflandırılabilir. Genel olarak İUP’lar, erken latanslı ( koklear mikrofonik, birikim potansiyeli, aksiyon potansiyeli), hızlı (ABR, ASSR, FFR,,), orta latanslı (orta latans cevaplar), yavaş (vertex potansiyel-P1,N1,P2,N2) ve geç latanslı (MMN, P300,N400,,,) cevaplar olarak genel anlamda sınıflandırılabilir. Günümüzde İUP’lar, araştırma amaçlı olarak kullanıldığı gibi, kliniklerde tanısal  değerlendirmede ve rehabilitasyon alanlarında da  kullanılmaktadır.

Bu kursta klinikte rutin ve rutin uygulamalar dışında, kullanılan test protokolleri hakkında katılımcılara genel bir bilgi vermek hedeflenmektedir. Kursun ilk bölümünde İUP kayıt parametreleri, kayıt teknikleri, elektrot yerleşimleri, artefakt çeşitleri ile metod ve analiz teknikleri anlatılacak ve gösterilecektir. Kursun ikinci bölümünde ise, rutin ve rutin  uygulamalar dışında kullanılan uyaranların nasıl yaratıldığı gösterilecektir. Kursun son bölümünde ise, hem rutin uygulamalar ve hemde rutin uygulamalar dışında yaratılan testler gösterilecek ve anlatılacaktır. Kurs sonunda katılımcılara katılım sertifikası verilecektir.

Anahtar kelimeler: İşitsel uyarılmış potansiyeller, uyaran yaratma, kayıt ve analiz teknikleri

Tarih: 12 Ekim 2016, Cuma 

Yer: Anadolu Hotels Downtown Ankara Konferans Salonu

Kurs Kazanımları

1.  Klinikte ve laboratuvarlarda rutin uygulamalar dışında bir uyarılmış potansiyel kaydetmek istediğinde hangi basamakların olması gerektiğini bilir.

2. Klinikte ve laboratuvarlarda rutin uygulamalar dışında bir uyarılmış potansiyel kaydetmek istediğinde hangi imkanlara sahip olması gerektiğini bilir.

3. Rutin ve rutin uygulamalar dışında kaydetmek istediği işitsel uyarılmış potansiyellerde kendi yaratabileceği uyaran hazırlama metotları hakkında bilgi sahibi olur.

4. İUP kayıt ve analiz basamaklarındaki zorluklar hakkında bilgi sahibi olur.

5. İUP kayıt ve analiz basamaklarındaki karşılaşacağı zorlukları nasıl aşabileceği hakkında  bilgi sahibi olur.

6. Kliniklerde mevcut ticari cihaz ve donanımların dışında bir İUP kaydetmek istediğinde test protokolleri hakkında bilgi sahibi olur.

Kurs Programı

08.30-09.00
Açılış
Dr. Süha Yağcıoğlu, Dr. Meral Didem Türkyılmaz,  Dr. Mehmet Yaralı

09.00-09.45
İşitsel uyarılmış potansiyeller
Dr. Süha Yağcıoğlu

09.45-10.30
İşitsel uyarılmış potansiyellerde uyaran geliştirme yöntemleri
Dr. Mehmet Yaralı

10.30 -11.00     KAHVE ARASI

11.00-11.45
İşitsel uyarılmış potansiyellerde kayıt ve analiz teknikleri; açık kaynak kodlu kayıt ve analiz sistemleri
Dr. Süha Yağcıoğlu

11.45-12.30
Açık kaynak kodlu hazırlanmış işitsel uyarılmış potansiyeller ve kullanım örnekleri
Dr. Meral Didem Türkyılmaz

12.30-13.30
İşitsel uyarılmış potansiyellerde kayıt ve analiz demonstrasyonu
Dr. Süha Yağcıoğlu, Dr. Meral Didem Türkyılmaz, Dr. Mehmet Yaralı

NOT: Kursa katılım koşulu, odyoloji ve konuşma bozuklukları uzmanı, uzman odyolog ya da odyoloji lisans eğitiminde son iki sınıf öğrencisi olmak.

 

 

 

 

 

ULUSLARARASI KONUŞMACILAR

ÖNEMLİ TARİHLER

Bildiri Son Gönderim Tarihi

19 Eylül 2016

Kabul Edilen Bildirilerin Duyurulma Tarihi

23 Eylül 2016

Erken Kayıt Tarihi

15 Eylül 2016

İLETİŞİM

MOTTO Turizm
1394 Sok. Mimarsinan Mah. No:13 Kat:1/4 Alsancak/ KONAK / İZMİR
Tel :  (+90 232)  446 06 10
Fax: (+90 232)  446 07 11
e-mail: info@motto.tc
www.motto.tc

Dukan Diyeti Karatay Diyeti Hamilelik Belirtileri Protez Saç baş ağrısı Göbek eritme göbek eritme hareketleri Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır. York testi

Çağımızın en yaygın rahatsızlıklarından bel ağrısı tedavisi için en güncel bilgilere ulaşmak için bitkisel tedavi ansiklopedimize bakın.